Podzimní péče

Na statku je stále velké sucho, ale díky silné rose je vše krásně vitální. Kromě podzimního úklidu jsme se vrhli také na vytěžení jednoho z kompostů. Pohled do zákulisí statku níže.

1. Kompost - v našem případě dvě obrovské hromady, kde "zraje" dohromady odhadem 20.000 litrů hlíny*. Komposty nepřehazujeme, ani do nich nepícháme vidlemi, aby se dostal dospod vzduch - za prvé bychom na to neměli čas a sílu a hlavně jsou komposty plné zvířat, například ježků. Díky šetrnosti zraje kompost déle, přibližně rok až dva, také podle teploty a srážek..
* Když si vezmete, kolik stojí pytlík hlíny v zahradnictví, asi bych měl na kompost zavést kamery :)

2. Těžba hlíny | Jakmile kompost uzraje a já jsem v dobrém rozpoložení a nebolí mě záda :D, vrhnu se na těžbu. S tou mi poměrně nově pomáhá elektrické síto (napojené na centrálu), takže jde práce trochu rychleji. Jakmile se vytěží celý úsek, opět ho začneme zavážet novým organickým materiálem ze zahrady.. Předměty,které sítem neprojdou, například klacíky, hroudy nebo kamínky se přesouvají na nedozrálý kompost, aby ho zatížily..

3. Fáze krtek | Vytěžená zemina je plná žížal, živin a při dešti funguje jako houba. Rozvážíme jí tedy kolečkem po celé zahradě dle potřeby, do záhonků, ke stromkům a také do travních ploch. Díky tomu nepotřebujeme skoro žádná hnojiva. Poté už stačí rozhrnout hlínu hráběmi, případně doladit do roviny dlouhou latí a je na pár měsíců hotovo.


Kompost

Kompost

Těžba kompostu

Těžba kompostu

Krtek

Krtek

 E  -ODKAZ-
TOPlist
měřeno od 22.8.2013
© mee

^

FBStatek Blažejovice