Jarní ekologie

V posledních týdnech jsou drobní zahrádkáři na FB vyzýváni, aby nesekali trávníky. Samozřejmě nesouhlasím s "golfovou" úpravou, která odpaří spoustu vody a dochází k přehřívání. Na druhou stranu na péči o travní plochy kolem domů v rozumné míře nevidím nic hrozného, zvláště v porovnání s velkými lány polí, které se mohou zahřívat i dvojnásobně. Dovolím si ale napsat myšlenky, které vychází z osobních zkušeností a považuji je za důležitější než samotné (ne)sekání.

ZADRŽENÍ VODY | Prahy, obrubníky, tůňky, meze, zídky, sudy, rybníčky. Voda na pozemku je základ a nejsou k tomu potřeba vysoké náklady.

KOMPOSTOVÁNÍ | Občas se setkávám s povzdechem zahrádkářů, že jejich půda nezadržuje žádnou vodu. Pokud budeme vnímat zem jako "rozemletou" horninu, samozřejmě pít nemůže, stejně tak nepřinese život. Pilířem vitality a vláhy je pro mě organická půdní složka. Zahrádkáře bych tedy nevyzýval k nesekání, ale k zakládání kompostů a využití kompostové zeminy na zahrádce či u domu.. právě ta zadrží spoustu vody (tuším až neuvěřitelných 600l na m3) a je plná přírodní energie. Navíc, když dám do trávníku každý rok 1 cm vrstvu kompostové zeminy, roste 4x rychleji a vypadá celý rok skvěle a bez hnojiv. Za úžasnou novinku také považuji PRAUhel nebo BIOUhel, který zachrání spoustu průšvihů.

STÍN | Čím více stromů a keřů, tím lépe. Na sídlištích, na návsích, na zahrádkách. Všude, kde to jde. 1 strom = 25 klimatizací.

ZALÉVÁNÍ | Při častém zalévání se trávníky či záhonky rozmazlují a pěstujete si velké závisláky. Případná zálivka (deštovou nebo studnovou vodou) je potřeba nepravidelně a intenzivně, aby se voda dostala co nejhlouběji. Zbožnuji také jakoukoliv formu rosení či zvlhčování, samozřejmě ne přes den. Rosa přináší během pár minut obrovské oživení přírody, žížaly, ptáci, drobný hmyz; všichni jsou nadšení a zlepší se mikroklima. I lidem se lépe dýchá a spotřeba (nepitné) vody je minimální. Nezapomeňte také na mělké hrnce či misky, živočichové pítka potřebují.

ZÁJEM O OKOLÍ | Věnujte svému okolí čas. Zajímejte se, jak se hospodaří na pronajatém políčku Vaší babičky, jestli má strejda v lese i listáče, proč městská část posekala v srpnu okolí tůňky apod.

Budu moc rád, za všechny Vaše názory, postřehy a zkušenosti a jakoukoliv diskuzi v komentářích na FB :)

Předem děkuji, zahradník Kuba


DSC02938

DSC02938

DSC02941

DSC02941

Statek Blažejovice

Statek Blažejovice

 E  -ODKAZ-
© mee

^

FBStatek Blažejovice
TOPlist
měřeno od 22.8.2013