Svatební zkušenosti

Catering | Jídlo na svatbě v 21. století

Přestože nejsem ani šéfkuchař, ani gastro specialista, rád bych se s Vámi v tomto článku podělil o své mnohaleté zkušenosti se stravováním na svatbách.

Dostatek kvalitního jídla a pití ke svatebnímu veselí patří již po staletí. Pro zajímavost mohu na úvod připomenout, že když Ježíš proměnil vodu ve víno, bylo to právě na svatbě a bez historicky známé záchrany by se svatba vlastně vůbec nekonala.

číst dále

Domácí limonády v demižonech na svatbách

"Domácí" limonády v soudcích se na české svatby dostaly v hojné míře zhruba před dvěma lety díky Pinterestu. Přestože novinky na svatbách v obecné rovině velmi vítám, zde se, alespoň v soudkové formě, příliš neosvědčila.

číst dále

Role svatební koordinátorky a její vlastnosti

V dnešní uspěchané době je zajisté každá kvalitní pomoc se svatebními přípravami vítaná.

Svatební koordinátorka by z mého pohledu měla být v první řadě spolehlivá, znalá etikety, vzdělaná, zkušená, nekonfliktní a empatická. Jakákoliv pozitivní vlastnost navíc bude sympatickým bonusem.

číst dále

Jak na optimalizaci svatebního rozpočtu?

Přečtěte si tento článek a dozvíte se více. Kuba se organizaci společenských akcí a koordinátorským službám věnuje 20 let. Pomáhal zajistit více než 4 000 společenských akcí. Je autorem kurzů pro svatební koordinátorky, realizoval přes tisícovku svateb a po celé republice poskytuje snoubencům odborné konzultace.

číst dále

Jak se zachovat ohledně naplánovaných svateb?

Přečtěte si tento článek a dozvíte se více. Kuba se organizaci společenských akcí, moderování a koordinátorským službám věnuje 20 let. Pomáhal zajistit více než 4 000 společenských akcí. Je autorem kurzů pro svatební koordinátorky, realizoval přes tisícovku svateb a po celé republice poskytuje snoubencům odborné konzultace.

číst dále

Pohodová nevěsta, pohodová svatba

Být v pohodě není vůbec snadný úkol. Svatební den bude asi jeden z nejdůležitějších a rozumná míra nervozity je nejen přirozeností, ale také sympatickým důkazem, že Vám na svatbě záleží.

Hned v úvodu tři důležité poznámky

číst dále

Pravá podstata svatby

Úvodní poznámka: Tento pilotní článek na hraně fejetonu a úvahy připravuje úvod pro obsáhlé informace a videa, které začneme připravovat v roce 2018.

V této úvaze nemám ambice striktně určit, co je na svatbě vlastně nejdůležitější. Alibisticky nechám rozhodnutí na Vás a spíše se vymezím proti článkům a informacím, které se v posledním roce šíří jako lavina.

číst dále

Květiny, dekorace a květinová výzdoba

Svatební dekorace jsou trendem, který je stále na vzestupu a bez výzdoby se neobejde žádná větší svatba. Přestože kvalita výzdoby se z mého pohledu rok od roku zlepšuje – a tím myslím styl či vkus – zároveň bohužel dochází k obrovské časové náročnosti příprav. I výběr takové maličkosti jako jsou ubrousky, může vést k uspořádání dívčího večírku a materiál, barva nebo velikost jsou pak zbytečným tématem na mnoho hodin. Nevěsty obvykle podnikají zcela ukvapené kroky a vše, co je do správné barvy či stylu okamžitě patří do nákupního košíku a pak se často (třeba i rok před svatbou) doma doslova hromadí dekorace různých tvarů, materiálů a stylů. Nejen, že tento styl nákupů je jednoznačně nejdražší, ale zároveň vzniká problém, jak poté výrobky sjednotit. Zároveň není neobvyklé, že se Váš vkus během příprav trochu změní anebo Vaši volbu může později cokoliv ovlivnit. Není tedy vhodné nákupy uspěchat. Dekorace se v posledních letech často stávají hlavním tématem svatebních příprav a zcela neprávem zastiňuje témata daleko důležitější, včetně těch organizačních. Nenechte se tedy zlákat vnitřním nadšením a výzdobu si nechte na později za odměnu, až budete mít splněné ostatní předsvatební úkoly.

číst dále

Harmonogram svatebních příprav | Kalendář

Jak možná sami zjistíte, svatební weby jsou často plné poměrně nepřesných či nepravdivých informací. Velmi mne zaskočily instrukce ohledně svatebních příprav na některých stránkách. Pokusím se tedy navrhnout variantu, která má větší logiku a nepřinese Vám starosti, či nepříjemná překvapení.

číst dále

Svatební harmonogram

Svatební harmonogram je společně s kvalitní organizací naprosto klíčovým pilířem svatby. I v roce 2015 bohužel platí, že nevěsty zaměřují své úsilí a čas na dekorace a další (nepodstatné) maličkosti, zatímco základní koncept svatby jim lehce uniká. Stejně tak je až vtipné, jak správný čas obřadu často navrhují tetičky, kadeřnice, kolegyně v zaměstnání a další “odborníci“.

číst dále

Svatební obřad

Obřad je zajisté hlavním svatebním pilířem. Pro přehlednost uvádím, že si můžete vybrat mezi klasickým obřadem (matrika), církevním (nebo unitářským) a neoficiálním. Neoficiální obřad přináší řadu výhod, bez poplatku Vás oddá matrika například den před svatbou a poté je vše jen na Vás. O svatební obřad se může postarat kamarád nebo např. vtipný herec. Nejen u mezinárodních svateb je neoficiální obřad velmi populární.

číst dále

Hudba na obřad

Jedním z náročnějších úkolů snoubenců je vybrat oblíbenou hudbu na obřad. Písničky tedy vyberte v čas a dejte je k dispozici s předstihem, ať např. zvukař může včas zkontrolovat jejich kvalitu apod.

Na čem záleží? Zejména na Vašem vkusu a typu prostředí. Není to ale tak jednoduché, každá část obřadu je specifická. Vhodně zvolit skladby pro konkrétní okamžik je velmi důležité. Pomoci Vám může nejprve určit styl nebo období skladeb (např. 60. léta) a poté vyhledat jednotlivé skladby. Velmi oblíbená, vhodná a snadná na výběr je např. hudba od Piano Guys, viz Youtube..

číst dále

Sladké dobroty na Vaší svatbě

V úvodu článku rozhodně nesmí chybět dvě důležitá slůvka – kvalita a kvantita.

Naštěstí pomalu končí časy, kdy celé rodiny pekly s předstihem velké množství všech možných druhů sladkostí, chystaly se výslužky a v cukrárnách se objednávaly celé přepravky zákusků. Naopak se prosazuje kvalita před kvantitou. Ta sice něco stojí, ale ve skutečnosti ušetříte. Díky vybraným surovinám, lehkým krémům a cukrářským specialitám nebudou hosté přecpáni a unaveni. Kvalita zařídí přesně to, co potřebujete – nadšení hostů a pozitivní atmosféru na Vaší svatbě.

číst dále

Výběr svatebního fotografa

Určitě jste si už všimli velmi široké nabídky svatebních fotografů. Jejich běžná cena je šest až osmnáct tisíc korun, někdy i výrazné více. Protože video služby ustupují do pozadí, věnujte prosím výběru služby velkou pozornost – je to vlastně Vaše jediná památka, navíc na celý život. Kvalita služeb se velmi liší a vyšší cena nebo delší praxe kvalitu nezaručují.

číst dále

Časté problémy na svatbách

Přestože je povědomí o nevhodnosti únosu již poměrně rozšířené, na svatbě na Vás čekají i další nástrahy.

Focení

Problém: focení po obřadě = nekonečné čekání hostů, špatná nálada.
Řešení: nenechte hosty čekat na parkovišti apod., zajistěte občerstvení a program, zkraťte focení na minimum.
Problém: dlouhé odpolední focení = nuda na svatbě, čekání na novomanžele.
Řešení: část focení během odpolední siesty hostů, část v podvečer (za jemného světla), max. 2 x 30 min.

číst dále

Grilování na svatbě

Časté jsou Vaše dotazy na grilování během svateb. V rámci narozenin či vesnických oslav rozhodně grilování velkých kusů masa fandím. Na svatbě ovšem vůbec.

Proč negrilovat celá prasata?

  1. Vysoké náklady, zcela neúměrná cena (kuchař, dřevo, grill, doprava apod.)
  2. Velké množství odpadu (až 50% váhy)
  3. Velké množství zbytků (hosté k večeru tolik nesnědí)
  4. Kouř během celé svatby, složitý úklid
  5. Nejistá hodina, kdy bude maso hotové
  6. Hosté nemají možnost výběru masa

Proč grilovat v malém množství?

číst dále

Svatba a internet

Internet je bez pochyb hlavní nástroj pro svatební přípravy. V ČR se ročně koná přibližně 60 tisíc svateb a jedná se tedy o business v řádech miliard korun. Magické slovo "svatební" doporučuji tedy při vyhledávání používat co nejméně.

číst dále

Hudba na svatbě

Nezapomeňte prosím, že u oběda je hudba z rádia velmi nevhodná. Připravte si CD či mp3, výběr hudby je jen na Vás, měl by být klidnější, zajisté ne monotónní. Vhodné je cokoliv, co doplní svatební atmosféru a udělá Vám radost.

číst dále

Komunikace s hosty před svatbou

Složitá komunikace s hosty trápí většinu nevěst. Ať už tedy posíláte hromadné emaily či spravujete přehledný novomanželský web, nedoufejte, že si informace hosté budou pečlivě číst či dokonce pamatovat.

Osvědčené rady:

číst dále

Svatba v květnu

Ještě za našich babiček platilo staré pořekadlo, které svatbu v květnu vylučovalo. Nevěsta totiž obvykle po sňatku otěhotněla a porod v únorových mrazech s tenkými zásobami potravin býval komplikovaný. Svatba v květnu má obrovské výhody a z mého pohledu se jedná o ideální období pro Vaši svatbu.

číst dále

Výběr prostor na svatbu

Správně vybrat prostor na svatbu je bez pochyb zcela stěžejní a rozhodně nedělejte žádné kompromisy. Ostatně, těch během příprav budete muset udělat opravdu hodně. Kvalitní svatební místa s dlouhou tradicí mají často obsazeno i na dva roky dopředu.

číst dále

© mee

^

FBStatek Blažejovice
TOPlist
měřeno od 22.8.2013