Podzimní péče

Na statku je stále velké sucho, ale díky silné rose je vše krásně vitální. Kromě podzimního úklidu jsme se vrhli také na vytěžení jednoho z kompostů. Pohled do zákulisí statku níže.

1. Kompost - v našem případě dvě obrovské hromady, kde "zraje" dohromady odhadem 20.000 litrů hlíny. Komposty nepřehazujeme, ani do nich nepícháme vidlemi, aby se dostal dospod vzduch - za prvé bychom na to neměli čas a sílu a hlavně jsou komposty plné zvířat, například ježků. Díky šetrnosti zraje kompost déle, přibližně rok až dva, také podle teploty a srážek..

2. Těžba hlíny | Jakmile kompost uzraje a já jsem v dobrém rozpoložení a nebolí mě záda :D, vrhnu se na těžbu. S tou mi poměrně nově pomáhá elektrické síto (napojené na centrálu), takže jde práce trochu rychleji. Jakmile se vytěží celý úsek, opět ho začneme zavážet novým organickým materiálem ze zahrady a kuchyně. Předměty,které sítem neprojdou, například klacíky, hroudy nebo kamínky se přesouvají na nedozrálý kompost, aby ho zatížily..

3. Fáze krtek | Vytěžená zemina je plná žížal, živin a při dešti funguje jako houba. Rozvážíme jí tedy kolečkem po celé zahradě dle potřeby, do záhonků, ke stromkům a také do travních ploch. Díky tomu nepotřebujeme skoro žádná hnojiva. Poté už stačí rozhrnout hlínu hráběmi, případně doladit do roviny dlouhou latí a je na pár měsíců hotovo.


Kompost

Kompost

Těžba kompostu

Těžba kompostu

Krtek

Krtek

 E  -ODKAZ-
© mee

^

FBStatek Blažejovice
TOPlist
měřeno od 22.8.2013